ROYAL CROWN DERBY

MARKA HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇİN

Royal Crown Derby

 

Royal Crown Derby'nin tarihi, zamanın ve lezzetin akışında değişen bir servet. Herşey 1750’den önce Huguenot, Andrew Planche’nin Derby’deki ilk bone china şirketini kurmadan önce başlamıştır. Onun zarif figürleri William Duesbury ile tesadüfi bir bağlantıya yol açtı ve nihayetinde çok başarılı ve en yüksek kalitede bone china üretimi için ortaklığa yol gösteren ışık oldu.

 

 


 

Royal Crown Derby, 1761 Eylül'ünde III. Kral George'un taç giymesi için ilk anısını tasarladı.

 

 


 

1770 yılında, Duesbury ünlü Chelsea China İşleri ve Bow kalıplarını satın almasıyla bir dizi çok yetenekli ustanın Derby'ye kademeli olarak gelmesine neden oldu.Çok fazla sürmedi Duesbury birtakım gerekçelerle – Derby fabrikasının ikinci Dresden olduğunu iddia etti. 1773 yılında Londra’daki showroomun açılışıyla Derby porseleninin mükemmelliğinin tanınması için başlangıç oldu.

 

 


 

III. King George 1775 yılında Derby porselenin benzersizliğini fabrikaya nadir verilen bir onuru mühürlerine bir taç eklemelerine izin vererek tanıdı.Daha sonraları, 1890 yılında, Kraliçe Victoria Crown Derby‘e tasdik mühürü vererek sadece kraliyet ruhsatı ile ödüllendirmekle kalmayıp, "The Royal Crown Derby Porcelain Company" ünvanını da verdi.

 


 

1786 yılında babasının ölümünden sonra, II. William Duesbury Derby China Tesislerini Avrupa'nın en kalitelisi yapma işine koyuldu. Büyük gelişmeler gövde, cila, çömlekçilik ve dekorasyonda yapılmış ve fabrika, muhtemelen şimdiye kadar toplanmış en iyi seramik sanatçısı grubundan yararlandı. Nesnelerin muazzam çeşitliliği – hepsi bol dekorlu - 1786-1795 devresini hem koleksiyoncular ve hemde öğrenciler için en çok arzu edilen ve ilgi duyulan hale getirmiştir. Sanatsal yetenek, suluboya manzara dehası Boremanı; figür ressamlar Askew ve Banfordu; ve olağanüstü yetenekleriyle çiçek ressamlar Withers, Billingsley ve Peggi içerir.

 

 


 

1797 yılında William Duesbury’nin 34 yaşta erken ölümüyle, takımından çoğu önemli kişiler fabrikayı terkettiler, ki bu Crown Derby’nin varlığının geçici bir düşüşüne neden oldu.

 

 


 

Robert Bloor’un 1811’de fabrikanın başına geçip çok hassas ressamlar takımı oluşturmaya başlamasıyla Derby porselenin itibarını restore etmiştir. O zamanda birçok zengin ve zarif servis takımları üretildi ve şekiller daha büyük ve daha gösterişli olma eğilimindeydi. Dönem tipikleri olarak bol dekorlu Japonya, veya çeşitli desenleriyle günümüze kadar haklı olarak popülarite edilen tasarımı vardır.

 

 


 

1848 yılında Nottingham Road üzerindeki ilk fabrika kapatıldığında, 6 işçinin güçlerini birleştirerek Derby’de King Street üzerinde kendi fabrikalarını kurdu. Biz, bugün o dönemi King Street olarak anmamıza rağmen firma bu ismi kullanmamaktaydı. Onlar ‘Old Crown Derby China Works’ ünvanını tercih ediyordu. Bu da daha önceki firma itibarına binaen Nottıngham Road’daki aynı pazarlardan yararlanmayı istediklerinin göstergesidir. Bunlar çoğu daha önceki fabrikadan kalan desenleri, parçaları, çok çeşitli süs eşyaları ve özel yapımları üretti.

 

,


 

Crown Derby adına itimat 1875 yılında Derby’nin Osmaston Road’daki etkileyici yeni fabrikanın açılmasıyla elde edildi. Bu dönem günümüze kadar devam eden yükselişin ve farklılığın başlangıcı olmuştur.

 

 


 

 

Kraliyet övgüsünü 1890’da Şirketin Majesteleri’nin porselen üreticisi olarak atandığında almıştır. Aynı yıl, yetenekli sanatçı Desire Leroy Osmaston Road’a yaldız ve el boyama üzere yeni standartlar tasarlamak için bir stüdyo oluşturmaya geldi. Onun tutkusu, özellikle servis tabakları, vazolar ve süs eşyaları üzerinde özenli yaldız ve mücevher şeklinde gerçekleşti.

 

 


 

Royal Crown Derby, Allied English Potteries grubunun bir parçası olmak için Pearson ailesi olan S.Pearson ve Son tarafından satın alındı. Brian Branscombe sanat direktörlüğüne atandı ve yeni grafik ve baskı bölümünü kurdu. Pearson daha sonra Royal Doulton'u satın aldı. Şirket daha sonra büyük grupla birleştirildi.

 

 


 

Royal Crown Derby’nin ilk kâğıt tutacağı Chatsworth evinin resepsiyonunda ortaya çıkan 5 kuş ve bir tavşan figüründen oluşuyordu. Bu modeller dünya koleksiyonları arasında çinin en önemli simgelerinden biri haline geldi.

 

 


Hugh Gibson, Pearson ailesinin üyesi ve Royal Doulton’un eski müdürü Royal Crown Derby’i satın alma işlemine öncülük ediyor. Derby'de 250 yıllık porselen üretimi kutlandığı senesinde bir kez daha firma bağımsız ve özel mülkiyete ait şirket halini alıyor.

 

 


 

Kağıt ağırlığı serisi 21. yılını, yıl için özel bir stoper ve yeni bir beş kuş ve bir tavşan koleksiyonuyla kutluyor.

 

 


 

Uzun süredir Royal Crown Derby’nin sahibi olduğu Hugh Gibson'ın emekli olmasıyla, 2013 yılında dünyanın en başarılı seramik markalarından biri olan Steelite International tarafından satın alınmak suretiyle, ünlü tarihinin heyecan verici bir aşamasına giriyor. Şirket, İngiltere'nin en kaliteli üretimine sıkı sıkıya bağlı kalmaya devam ediyor ve lüks oteller, üst düzey restoranlar ve konaklama alanında dünyanın dört bir yanında ince porselen sofralarını sunan yeni bir pazara giriş yapmayı hedefliyor.

 

 


 

Seramik endüstrisi iş dünyası lideri Kevin Oakes, Royal Crown Derby'de sermayenin% 100'ünü satın aldı. Bunu yaparken, Bay Oakes, dünyanın en büyük 10 sofra üreticisi olan Steelite International'dan son 10 yılı İcra Kurulu Başkanı olarak toplamda 39 yıl çalıştıktan sonra şirketten ayrılmayı seçti. Bay Oakes, “Royal Crown Derby, İngilterenin en ikonik markalarından biri oldu ve her zaman tutkulu bir şekilde, şirketin küresel aşamada başarılı olabileceğine inandım. Steelite International'ın 2012 yılında Royal Crown Derby'yi satın almasını sağladım ve uzun vadeli vizyonumuzun gerçekleşmesini sağlamak için iş dünyasına yatırım yapmayı planladığımı duyurdum. ” dedi.

 

 


 

Royal Crown Derby bir branş yeniliği sunuyor. İnce Bone China üretimindeki tekniklerinin genişletilmesi ve reaktif cila uygulamasıyla daha önce böyle saf, yarı saydam bir malzeme üzerinde kullanıldığı hiç görülmemiştir. Spreylenen Art Glaze koleksiyonu ve fırçalanan Studio Glaze koleksiyonuyla her bir sofra takımının parçaları ateşleme ve cila sürecinde yöntem belirtmeksizin ayrı ayrı eşsiz bir tepki verir.

 

Göster:
Sırala: