ROBBE & BERKING

MARKA HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇİN

ROBBE & BERKING

1874–1896 şirketin şuandaki sahibinin 5 kuşak önceki dedesi Nicolaus Christoph Robbe, Flensburg Gümüşçüsü'nü kurdu. Flensburg bölgesindeki kuyumcuların tasarımlarıyla gümüş çatal ve masa aksesuarları üretmek için görevlendirilen Robbe, küçük atölyesinde sadece karısı Luise' in yardımıyla tek başına çalıştı. Alçakgönüllülüğü ve becerisi ile sivrildi. 19. yüzyılın son yıllarında ekonomideki ani büyüme 1897'de göreve gelen üstün yetenekli asistan Robert Berking’in başarılarıyla birleşince ilk güçlü büyüme dönemi başladı. Kaza sonucu erken ölümünden 12 yıl önce, atölyeyi genişletti, şirketin kendi çatal bıçak takımını geliştirdi ve Almanya’nın Flensburg Bölgesi’nde bulunan Sophienstrasse'de ilk şirket binasını inşa etti. Flensburg Bölgesi ile sınırlı olan ticaret alanını, kuzeyde Königsau'ya (şimdiki Danimarka), güneyde Hamburg'a kadar genişletmeyi başardı. Robert Berking’in, 1908'deki ölümü sonrası şirket bir süre eşi Henriette Berking, babası Nicolaus Christoph Robbe ve kardeşi Arnold Robbe tarafından yönetildi. 1925’te şirketin yönetimine geçen oğul Theodor Berking’in 40 yıllık çabaları ile küçük atölye, kuzey Almanya'nın en saygın gümüşçülerinden biri oldu. 2.Dünya Savaşı sonrasındaki çöküşten 1949'daki para reformu ile patlama yaparak kazançla çıktı. 1956’da yeni binasına taşınan şirket, babasından şirketi devralan Robert Berking ile yoluna sayısız başarı ile devam edip Avrupa'nın en büyük gümüş çatal bıçak üreticisi oldu.

 


 

Şu anki sahibin büyük büyük dedesi olan Nicolaus Christoph Robbe, Flensburg gümüşçülerini kurdu. Küçük atölyesinde yalnız çalışırdı, sadece eşi Luise tarafından desteklendi. Flensburg bölgesindeki kuyumcuların tasarımlarına ait gümüş çatal bıçak takımı ve masa aksesuarları üretmek için çalıştı. O, alçakgönüllülüğü ve becerisiyle takdir edilirdi.

 


 

 

 

19. Yüzyılın son yılları ekonomik bir gelişmeyle şekillendi. 1897'de Braunschweig Bürgerhaus’dan gelen çok yetenekli bir asistan işe alındı: Robert Berking. Kuyumculuğu kendi memleketinde öğrendi ve ustalık belgesini aldı. Ustasının kızı Henriette Robbe’ye âşık oldu. Onunla evlendi ve küçük şirkete ortak oldu. Firmanın ilk güçlü yükseliş dönemi Robert Berking ile başladı. Erken gelen kazara ölümü gerçekleşmeden önce bu kısa 12 yıl içinde genç ve son derece yetenekli gümüş ustası atölyeyi genişletti, şirketin kendi çatal bıçak takımını geliştirdi ve Flensburg'da Sophienstrasse'deki ilk binasını yaptı. Ticaret alanını Flensburg'tan, kuzeydeki Königsau'a (şimdi Danimarka) ve güneydeki Hamburg sınırına kadar genişletmeyi başardı. Personel sayısı hızla artmıştır: 1907 yılında atölyede on iki asistan görev yapmıştır. 1908 yılında Robert Berking daha 35 yaşında iken bir banyo kazasında öldü. Çocuklarının dördüde çok küçük olduğu için, genç yaşta dul olan Henriette Berking; babası Nicolaus Christoph Robbe ve kardeşi Arnold Robbe’nin destekleriyle şirketin idaresini aldı.

 

 


 

 

 

En büyük oğlu olan Theodor Berking, şirketin yönetimini 1925'te devraldı. 40 yılı aşkın yöneticilik dönemindeki çabalarıyla, küçük atölyenin, 100 çalışanı ile Kuzey Almanya’nın en saygın gümüşçülerinden birine dönüştüğünü gördü. Öz disiplini ve profesyonel meslek ahlaki onun halefleri için zorunlu bir rol modelidir. İkinci dünya savaşı sırasında, personelin çoğu askere gitti. Gümüş çatal bıçak takımına olan talep çöktü ve şirket askeri liyakat nişanları üreterek başını suyun üstünde tutmayı başardı. Sovyet işgali altındaki bölgede satış pazarlarının kaybı yüzünden ve kötü başlangıç koşullarına rağmen, Robbe & Berking 1949'da para reformunu takip eden yıllarda da kazanç sağladı. Çalışan sayısı arttı ve şirketin 1956'da Zur Bleiche caddesindeki daha büyük bir fabrika binasına taşınması ile sonuçlandı.

 


 

 

1958'de Robert Berking babasının yönetimini devraldı. İşinin kırk yıllık döneminde şirket, Schleswig-holste’in ve Ostfriesland ile sınırlı bir bölgesel tedarikçiden Avrupa’nın en büyük gümüş çatal bıçak takımı üreticisine dönüştü. Onun tarafından tasarlanan model yelpazesi uluslararası takdir elde etti. Yönetimi altında alışılmamış bir dereceye kadar artan gelire büyük katkıda bulundu. Gümüş sofra ve hediyelik eşyaların kendi manuel üretiminin yapımıyla, sade çatal bıçak üreticiliğinden bir gümüş fabrikası haline gelmiştir. Robert Berking tarafından geliştirilen şirket stratejisi, dünya çapındaki satış alanının daha da genişlemesinin temelini oluşturuyor.

 


 

 

Oliver Berking, 1985'te aile şirketi için çalışmaya başladı. 1997'de babasının yanında 12 yıl çalıştıktan sonra şirketi devraldı ve saltanatın başsına geçen 5. Nesil oldu. Robbe & Berking, bugüne kadar, dünya pazarının liderliğini büyük ölçüde Oliver Berking’in büyükbabasının prensibine borçlu; “diğerleri bunu daha ucuza yapabilir, ama kimse bizden daha iyi yapmamalı.” El işçiliği yoğun olan işletmelerin düşük ücretli ülkelere yaygın şekilde taşınmasına rağmen, Oliver Berking şirketi, saf üretici olarak genişletir ve böylece fabrikanın tüm gümüş ve gümüş işlerinin sadece Flensburg'da kendi atölyelerinde üretilmesini sağlar. 2008'de Oliver Berking, sadece ahşaptan klasik ve zamansız zarif yatlar inşa eden, hem yat brokeri olarak çalışan ve hem de 2011'den bu yana uluslararası yaşam tarzı dergisi Goose'u taşıyan kardeş şirketi Baum & König ile Robbe & Berking Classics yat atölyesini kurdu. 2009 yılında Robbe & Berking, güçlü bir büyüme yaşayan değerli metal ticaretinde başka bir iş alanı açtı. Gümüş koleksiyonların yanı sıra altın ve gümüşten yapılmış külçeler Viyana, Flensburg, Kiel, Hamburg, Bremen, Hannover, Berlin, Düsseldorf, Frankfurt ve Münih'te 10 mağazada satılmaktadır. Robbe & Berking büyümeye devam ediyor ve bugün Almanya’nın en başarılı lüks markalarından biri olarak kabul ediliyor.

Göster:
Sırala: