ARZBERG

MARKA HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇİN

"BİR ŞEY OLDUĞUNU ZANNEDEN KİŞİ,
BİR ŞEYLER OLMAYI BIRAKTI"

PHILIP ROSENTHAL

 


 

ÖDÜLLER, ÖDÜLLER, ÖDÜLLER


Sadece 2016 yılı için 11 ödül tasarım için verildi. Bunların arasında Nightingale için the Red Dot Tasarım ödülü, Kitchen by Thomas için IF Tasarım ödülü, Meta, Mitis ve Domo için The German Tasarım ödülü, The Good Tasarım ödülü Squall ve “Kundenliebling 2016” (Müşteri favori) ödülü. Bu ödüller Rosenthal GmbH‘nın büyük tasarım yetkinliğini ve müşteri odaklılığını belgeliyor. Şirket kurulduğu günden bu yana 500'den fazla ödül ile onurlandırıldı.

 

rosenthalrosenthalrosenthalrosenthal

 


 

YILDÖNÜMÜ: 100 YIL PHILIP ROSENTHAL


23 Ekim 2016'da, büyük girişimci ve vizyon sahibi Philip Rosenthal 100 yaşına girecekti. Hiç kimse onun kadar porselen üreticisi Rosenthal'ı - yeteneği ve öngörüleriyle, yeni desenler oluşturmasıyla, tasarımcılarıyla, sanatçılar ve mimarlar ile yaptığı işbirlikleriyle - etkilemedi . Çalışma ortamı ve beraberlik için yenilikçi yaklaşımlarıyla Rosenthal’ı biçimlendirdi. Bu yıldönümü Rosenthal’in olağanüstü tasarım ve mimarlık sergisinde (31 Mart 2016 – 27.04.2016) KaDeWe içinde "Gropius goes Rosenthal" isminde Philip Rosenthal müşteri dergisi ve özel bir yıldönümü koleksiyonu ile kutladı.

 

rosenthalrosenthal 

 


 

BİLEĞİNİZ İÇİN YENİ AKSESUARLAR


Onlar Rosnethal tarafından üretilen bileğinizin en küçük ve en hassas parçaları; kol saati koleksiyonu için üretilen kadranlar 1,5 milimetre inceliktedir. Rothbühl'deki Rosenthal tesisinde büyük bir gayret ve el işçiliğiyle üretiliyor. Saatler zarif parlak yüzeyleri ve sıra dışı motifleri ile dikkat çekiyor ve hediye için mükemmel bir seçenek.

 

rosenthal Yemek Takımları

 


 

PORSELENDEN DAHA FAZLASI: ROSENTHAL İÇ DEKORASYONU


2015 yılında Philp Rosenthal’in geleneğiyle ve tamamen kendi markasıyla mobilya koleksiyonunu başlattı; uluslararası başarılı tasarımcılar ile birlikte, en yüksek yenilikçi tasarım ve işçilik standartlarını karşılayan lüks mobilyalar tasarladılar. Bununla birlikte 1978 yılında "Rosenthal Mobilyalar" için tasarımcı ikililer Angelo Mangiarotti & Chiara Pampo tarafından tasarlanan koltuk Nephele gibi eski klasikler, yeni bir bakış açısıyla değerlendiriliyor. Tasarımlar, günümüzde Avrupa'nın en önemli mobilya üreticilerinden biri olan ve hemen hemen tüm işlerini kendi şirketinde gerçekleştiren Avusturya’nın geleneksel mobilya üreticisi ADA tarafından uygulanmaktadır.

 

rosenthal Yemek Takımlarırosenthal Yemek Takımlarırosenthal Yemek Takımları

 


 

200. YIL HUTSCHENREUTHER


200. yıldönümü için Hutschenreuther, popüler Blau Zwiebelmuster modelini yeniden düzenledi . Bu model 1730'dan beri oryantal desenlere dayanarak üretilmiştir. 19. yüz yılın ortalarından beri varlıklı ailelerin temel parçası haline gelmişti. Halk tarafından Modelin desenleri soğana benzediği için bu ismi almıştır. Aslında, bu dekorda hiçbir soğan yoktur, fakat nar, şeftali, şakayık ve bir buket yıldız çiçeği dekoruyla verimliği, zenginliği ve ölümsüzlüğü semboller. Hutschenreutherin Blau Zwiebelmuster modelinin ince detayları 1930 yılından beri modelin ayırt edici bir özelliği olarak sayılmıştır. Zamansız dekoru, modern evinizin taleplerini karşılar ve çeşitli servis parçaları sayesinde, görkemli bir masaya sahip olmanızı sağlar.

 

rosenthal Yemek Takımları  rosenthal Yemek Takımları

 


 

ARZBERG MARKASININ SATIN ALINMASI
2013 yılında Hutschenreuther’dan sonra Arzberg Markası satın alınarak, marka değerini artırıyor.

 

rosenthal Yemek Takımlarırosenthal Yemek Takımlarırosenthal Yemek Takımları

 


 

ROSENTHAL OUTLET CENTER'IN AÇILIŞI

Rosenthal Outlet Center Selb’deki eski Rosenthal fabrikasının fırın salonunun 4.000 metrekarelik alanının kapılarını porselen severlerine açıp benzersiz bir alışveriş deneyimi sunmaktadır. Renge ışığa, stile dair atmosferin geride kalan tünel fırınlarını ve orijinal işyerini karakterize eder. Rosenthal Outlet Center’i özel kılan; geniş yolları, derli toplu sunumu ve dinlenme alanlarıdır.

 

rosenthal Yemek Takımlarırosenthal Yemek Takımlarırosenthal Yemek Takımları

 


 

ROSENTHAL, ARCTURUS GRUBUNUN BİR PARÇASI OLUYOR

Rosenthal 2009’dan beri Sambonet , Paderno, Ercuis ve Raynaud’un da dahil olduğu hem otel sektörü hem de ev sektöründe yüksek kaliteli mutfak ve sofra tasarım ürünleri üretiminde dünya lideri olan Arcturus Grup’un bir parçası olmuştur. Arcturus ile Rosenthal fırmalarıyla, tasarıma, yenilikçiliğe, yüksek kaliteli ürünlere ve müşteri memnuniyetine kendini adamış iki büyük şirket bir araya geldi. Her ikisinin de güçlü bir profile sahip olmaları, müşteriler için cazip hale gelmistir.

 


 

ROSENTHAL MÜZESİ'NİN AÇILIŞI

125. yıl dönümünde Rosenthal, Avrupa Endüstriyel Porselen Müzesi'nde ( IP) bir törenle Rosenthal Müzesi'ni açtı. Ziyaretçiler burada, şirketin Erkersreuth Şatosu’ndaki porselen boyacılığından başlayıp günümüzün global yaşam tarzı porselen tasarımına kadar olan gelişimini öğrenip deneyimleyebilir. Bugün birçok müze porselen ikonuna katıldı ve Rosenthal departmanı 2016 yıldönümünde tamamen yenilendi.

 

rosenthal Yemek Takımlarırosenthal Yemek Takımları

 


 

ASLANIN İŞARETİ: GELENEKSEL MARKA HUTSCHENREUTHER

Rosenthal, kuruluşu 1814 yılında olan Hutschenreuther ismindeki geleneksel ve çok iyi tanınan markayı 2000 yılında satın aldı.

 

rosenthal Yemek Takımlarırosenthal Yemek Takımlarırosenthal Yemek Takımları

 


 

YENİ STRATEJIK ORTAK

Rosenthal AG, 1997 yılında çoğunluğu İngiliz -İrlanda grubunun mülkiyetinde olan Waterford Wedgwood plc. , Dublin ile stratejik bir ittifaka girdi. Her iki şirket birlikte porselen ve camdan yapılmış sofra takımları ve hediyelik eşyalarda dünya piyasanın lideri olmuştur

 


 

PORSELEN VE MODA: ROSENTHAL VERSACE İLE BULUŞUYOR

Milan moda evi Versace ile işbirliği 1992 yılında Gianni Versace liderliğinde başladı. Versace Lifestyle kavramını gerçekleştirmeyi amaçladı ve Rosenthal'ı mükemmel bir ortak olarak buldu. Tasarımcı, “Versace, hayata karşı bir tutumdur ve bu seçimi yapanlar için her şeyi kucaklayan bir seçim olmalı” dedi. Gianni Versace'nin asıl vizyonu şuanda kreatif direktör kız kardeşi Donatella Versacenin elinde olan Rosenthal meets Versace tasarımında bulunabilir. O sadece Versace ailesinin moda çizgisini geliştirmekle kalmadı, Rosenthal meets Versace’nin eşsiz dekor ve motiflerini 21. yüzyılda bile çağdaş ve çekici kıldı.

 

rosenthal Yemek Takımları    rosenthal Yemek Takımları  rosenthal Yemek Takımları

 


 

20.YÜZYILDAN 21.YÜZYILA ROSENTHAL AG

80'lerin sonunda, porselen endüstrisi kapsamlı yapısal bir kriz geçirdi. Batı Avrupa’daki tüm porselen endüstrisinin ekonomik durumu, Soğuk Savaş’ın sona ermesi ve piyasaların açılmasından dolayı bozulmuştur. Tüketici davranışlarının değişmesi ve ev gelirlerinin istikrarlı düşmesi porselen endüstrisindeki durgunluğu hızlandırdı. 1990'larda Rosenthal bir konsolidasyon aşamasına girdi. Üretim, Yukarı Frankonya'da iki yerde yoğunlaştı, üretim ve yönetim modernize ve optimize edildi. Bugün Rosenthal; Selb’de Rothbühl’deki Rosenthal fabrikasında, ve Speichersdorf’daki Thomas am Kulm fabrikasında üretilmektedir. Sadece 1998 ve 2000 arasında yeni, otomatik üretim tesislerine yaklaşık 30 milyon avro yatırım yapıldı. Bu sayede Rosenthal, dünyanın en modern porselen üretim tesislerine sahiptir ve küresel rekabete hazırlıklıdır.

 

rosenthal Yemek Takımları   rosenthal Yemek Takımları   rosenthal Yemek Takımları

 


 

ROSENTHAL 100.YILINI KUTLUYOR

Şirketin 100. yıldönümü vesilesiyle Rosenthal, tüm çalışanlarıyla birlikte büyük bir parti tertip etti ve yıldönümü kitabı "Rosenthal Hikayesi"ni bastırdı. Bunun içinde Philip Rosenthal şunları yazıyordu: "Gerçek Rosenthalci sadece şu kişidir: Gerçek-idealist olarak bizdeki ulaşılanı alıp bizim mütevazi hedeflerimize – ya da gerçek insan hayatı içeriğine hizmet eden başka hedeflere ulaştırıp ilerletendir. Biz ve haleflerimiz için, yüzlerce yıllık Rosenthal'in temsil etmesi gerekenler; küçük bir gurur, iyi bir fırsat ve hepsinden önemlisi, 101. ve 125. yıllara karşı bir yükümlülük, vs. ”

 

rosenthal Yemek Takımları  rosenthal Yemek Takımları

 


 

ROSENTHAL`İN MOBİLYA TASARIMLARI

Philip Rosenthal, 1972 yılında klasik porselen ürün yelpazesine mobilya koleksiyonu ekleyerek son derece ileri görüşlü olduğunu kanıtladı. "Rosenthal mobilyalar" etiketinin altında, mobilyalar Kuzey Ren-Vestfalya'daki Espelkamp'da bir fabrikada üretilmektedir. Günter Ferdinand Ris, Burkhard Vogtherr ve Vico Magistretti gibi tasarımcılar dünya koltuğu Sunball, ev ve eşya mobilya programı Hombre ve sandalye Pan gibi çarpıcı parçalar tasarlıyorlar.

 

rosenthal Yemek Takımlarırosenthal Yemek Takımları

 


 

TAC - BİR SİMGENİN DOĞUŞU


Şekli indirgenmiş ve özlü olup, güzel bir sofrada durup Bauhaus ile ilgisi olan şey nedir? TAC - sofra takımının simgesi. Walter Gropius ve Boston ofisi The Architects Collaborative (TAC) tarafından tasarlanan, tamamen Bauhaus tarzında. Gropius'un porselene olan merakı, Rosenthal’in Rothbühl'deki fabrikasında planlama aşamasında başladı. İlk başta, Philip Rosenthal, ünlü mimardan bir tasarım isteme bile cesaret edemedi. Görünüşe göre “Papa'yı kızımın vaftizine davet etmek gibi olacak” dedi. Cesaretini özetlemesi iyi bir şeydi.

 


 

BİR PORSELEN FABRİKASI MİMARİ TARİH YAZIYOR

Bir zamanların porselen fabrikası, sosyetik yaşam ve masa kültürüne dönüşen uluslararası bir şirket haline gelmiştir. Rosenthal’ın porseleni hâlâ Almanya’da Selb ve Speichersdorf’da son teknoloji üretim tesislerinde üretiliyor. 1967 yılında Walter Gropius tarafından inşa edilen yeni porselen fabrikası "Rosenthal am Rothbühl", mimarlık tarihi dahi yazdı. Modern üretim ekipmanı ve otomasyonu, parçaların hassas üretimini ve tutarlı kalitesini sağlar.

 


 

ROSENTHAL STUDIO-LINE KURULUŞU

"Rosenthal Studio-Line" markasının gelişmesiyle Philip Rosenthal,1961 yılında ürün geliştirmeye yönelik değişikliklerde bulundu. Tasarımdan çok önce, Rosenthal, aralarında Raymond Loewy, Walter Gropius, Tapio Wirkkala ya da Sebastian Herkner gibi büyük isimlerle çağdaş sanatçılar, tasarımcılar ve mimarlarla işbirliği yaptı. Bugüne kadar Rosenthal için 150'den fazla sanatçı benzersiz koleksiyonlar tasarladı. Yaklaşık 500 tasarım ödülü ve uluslararası alanda tanınan müzelerin sayısız referansları, yenilikçi ürün tasarımı için Rosenthal'ın öncü rolünü kanıtladı.

 


 

NÜRNBERG'DEKİ İLK STÜDYO EVİNİN AÇILMASI

50’lerde Rosenthal yeni, çağdaş tasarımlı ürünleri de uygun ortamda sunabilmek için, kendi Rosenthal satış departmanını geliştirmeye yöneldi. 1960 yılında, ilk Rosenthal stüdyo evi Nürnberg'de açıldı. Stüdyo evleri Rosenthal'in dağıtım ağının önemli bir ayağıdır ve Rosenthal markasının kamu imajına katkıda bulunur.

 

rosenthal Yemek Takımlarırosenthal Yemek Takımlarırosenthal Yemek Takımları

 


 

ERKERSREUTH CASTLE’I SATIN ALMA

1953 yılında Rosenthal AG, Erkersreuth kalesini satın aldı. 1748 yılında Von Lindenfels ailesi tarafından inşa edilen arazi o dönemde kötü durumdaydı ve bir yenileme gerekliydi. Binanın restorasyonu sırasında kale mevcut tesislerini aldı. Tasarımın temel fikri "gerçek eski" ve "gerçek yeni" arasındaki kontrast olmuştur. Korunabilen korundu, korunamayan çağdaş olanı ile değiştirildi. Yeniden tasarım, Rosenthal ve sınırlı sanat serileri için çalışan sanatçılar tarafından devralındı. Girişindeki Günter Ferdinand Ris tarafından ışık-porselen- rölyefi, Victor Vasarely’nin grafik renk alfabesiyle “Kırmızı Salonu” veya HAP Grieshaberin orijinal baskı bloklarla bakır salonu çok etkiliyor.

 


 

PHILIP ROSENTHAL (JUN.) ALTINDA YENİ BAŞLŞANGIÇ

1950 yılında şirketin kurucusu Philip Rosenthal'in oğlu, Rosenthal AG'ye katıldı. Başlangıçta reklam müdürüydü, daha sonra ürün tasarımı yönetimini devraldı, daha sonra satış yönetimini devraldı. 1958'den 1981'e kadar Philip Rosenthal, Rosenthal AG'de CEO olarak firmanın daha da gelişmesini kararlılıkla şekillendirdi.

 

rosenthal Yemek Takımlarırosenthal Yemek Takımları

 


 

ÜÇÜNCÜ REICH" DÖNEMİ ROSENTHAL

1929 yılında şirketin ellinci yıldönümü için, başarı öyküsü rakamlarda okunabilir: 7. 000 çalışanı özenle hazırlanmış el işçiliğinde porselen üretiyor, "Rosenthal" markası dünyaca ünlü ve aranan bir ihracat firması. "Üçüncü Reich" de Rosenthal AG için bir dönüm noktası anlamına geliyordu. Özel Danışman Philipp Rosenthal, Yahudi soyundan dolayı 1934 yılında şirketini terk etmek zorunda kaldı. 1937'de 82 yaşında öldü.

 


 

VELİAHT’IN DOĞUŞU

Maria, Philip Rosenthal ile ilk evliliğinden iki kız çocuğu olduktan sonra uzun zaman özlenilen veliaht Philipi verir.

 

rosenthal Yemek Takımları

 


 

SON 25 YILDA 5.000.000 BARDAK VE 15.000.000 TABAK - "MARIA" TÜM ZAMANLARIN EN ÇOK SATAN MODELLERİNDEN BİRİDİR

 


 

MARIA – AŞKIN PORSELEN HİKAYESİNE DÖNÜŞMESİ

Aşk hikâyeleri vardır çok güzel ve inanılmaz. Tıpkı Philipp Rosenthal ile 1916'da evlendiği karısı Maria'nınki gibi. Özel Danışman ona çok fazla hayran kaldı ve hiç tereddüt etmeden hemen onun adına bir porselen isimlendirdi.

 

rosenthal Yemek Takımları  rosenthal Yemek Takımları  rosenthal Yemek Takımları

 


 

KENDİ SANAT DEPARTMANI

Figüratif porselen üretimi için ayrı bir sanat departmanının onayı, Rosenthal markasının yüksek geçerliliği ve tanınmasının önemini vurgular. Bir sanat departmanı o zamana kadar sadece kraliyet ve asil üreticilerin bir ayrıcalığıydı.

 


 

“THOMAS” PORSELEN FABRİKASINI SATIN ALMA

Rosenthal, 1904 yılında kurulan Marktredwitz 'deki porselen fabrikası F. Thomas'ı satın aldı. Üretim, 1960 yılında, İtalyan mimar Marcello Morandini tarafından geometrik desenler kullanılarak tasarlanan Speicherersdorf'ta yeni inşa edilen "Thomas am Kulm" fabrikasına taşındı.

 

rosenthal Yemek Takımlarırosenthal Yemek Takımları

 


 

ÜRETİM VE ÇALIŞMA KOŞULLARI

1904 yılında - şirketin 25'inci yıldönümünde – Rosenthal’in 1.200 çalışanı vardı. Philipp Rosenthal, çalışanlarına bakmakta çok şefkatliydi. Rosenthal, sektörün en yüksek ücretli olan çalışanlarına sahipti. Hatta herhangi bir yasal düzenleme yapılmadan önce tam maaşlı izin verdi. Bununla birlikte işçilerine, alışılmadık derecede ucuza kiralanan daireler inşa etti, kreşlerin kurulması ve bahçelerin yapılmasını finanse etti.

 

rosenthal Yemek Takımları rosenthal Yemek Takımları rosenthal Yemek Takımları

 


 

YENİ ŞİRKET ADI

Şirket, Porzellanfabrik Ph. Rosenthal & Co. AG, Selb adını alıp Kronach/Oberfranken’de başka bir üretim tesisi inşa etti.

 


 

KENDİ PORSELEN FABRİKASININ YAPIMI

İlk ekonomik başarılardan sonra, Philipp Rosenthal 1891'de porselen üretme kararını verdi. Yeni porselen fabrikası teknik gelişmeler ve çağdaş tasarım nedeniyle dikkat çekti, çünkü sofistike şirket kurucusu her zaman yeni fikirler arıyordu - bu yüzden “Bahçe çitinin ötesine bakamayan kimseyle çalışamam” sloganına sadık kaldı.

 


 

 

İLK BÜYÜK TİCARİ BAŞARI

Küllük » ateşli puroların dinlenme yeri« ilk büyük satış başarısı oldu.

 

rosenthal Yemek Takımları

 


 

ŞİRKET KURULUMU

Philip Rosenthal, Amerika’ya gidip bulaşıkçıdan porselen satıcısı olduğu zaman on yedi yaşındadır. Enerji dolu olarak 1879'da Almanya'ya döndü ve Erkersreuth'daki şatoda bir porselen atölyesiyle Selb'deki şirketi için temel taşı koydu.

 

rosenthal Yemek Takımları  rosenthal Yemek Takımları  rosenthal Yemek Takımları

Göster:
Sırala: